Upleť čtverec

Charitativní projekt Upleť čtverec (Knit A Square) pomáhá sirotkům, opuštěným dětem a dětem s AIDS v Jižní Africe. Odhaduje se, že takových dětí  je v Africe kolem 15 milionů, z toho v Jižní Africe kolem 1,4 milionů. Uplést nebo uháčkovat čtverec zabere necelou hodinu a může pomoci zachránit dětský život.

Čtverce, které lidé pletou a háčkují na celém světě, jsou v Jižní Africe sešity do dek pro děti, o které se nemá kdo starat. Na jednu deku je potřeba 35 čtverců.

Uplést nebo uháčkovat čtverec je věc velice snadná. Je to ideální projekt pro dospělé i dětské začátečníky, pro všechny milovníky ručních prací, kteří si ale netroufají nebo nemají čas na velké výrobky, děti ve školách i pro tvořivé babičky doma, v klubech či domovech důchodců nebo pro klienty v denních stacionářích.

Cílem je vytvořit – uplést nebo uháčkovat čtverec libovolného vzoru a barvy o rozměrech 20×20 cm.

Lze použit přízi syntetickou nebo kombinaci vlny s umělou příměsí. Hlavně, aby pak pokrývka ze čtverců byla hřejivá, příjemná a nekousavá.

Čtverce jsou dobrovolníky sešívány až na místě. Dobrovolníci kombinují v každé dece čtverce poslané z různých konců světa, různé barvy, vzory a styly. Pokud by byly zaslány  již sešité celé deky, musela by organizace Knit a Square  platit  za každý kus dovozní clo.

Po dohotovení každého čtverce je potřeba nechat ocásek dlouhý cca 50 cm, aby bylo možné k sobě čtverce sešít. Ocásek je potřeba pak ke čtverci „přimotýlkovat“, aby se nezašmodrchal s jinými.

Jakmile budete mít vícero čtverců hotovo, stačí čtverce narovnat na hromádku svázat
do kupičky kouskem vlny a přinést do kostela, kde bude připravený košík. Budeme-li mít hotových asi 400 čtverců, pošleme je hromadně poštou do Afriky. Doručení trvá asi 5 až 7 týdnů.

Jakékoli informace k projektu ráda podá a pomůže Eva Čermáková, tel. 601 363 229, mail: evikcer@seznam.cz. Za vaši pomoc a přízeň předem děkujeme.

image_pdfUložit jako PDFimage_printVytisknout

Mohlo by se vám líbit...