Pozvánka na promítání pro všechny mladé

Budete-li mít čas a chuť, přijďte se v pátek 20. 11. v 19 hodin podívat na dokument Baraka, do prostor klubu Klas.

Výtvarně působivé záběry jsou střihem a triky rytmizovány v souladu či v kontrastu k minimalistické hudbě. Obrazová a zvuková patetičnost se podřizuje jejich hlavní myšlence: ukázat ohroženou krásu naší planety a přispět k její záchraně. Snímek připomíná oživlý National Geographic: akademicky přesné obrázky, působivě nasnímané scenérie exotických zemí a trikové záběry známých míst tvoří album, v němž za sebou následují do větších celků spojené sekvence. Blok přírodních krás střídají náboženské obřady všeho druhu, v kontrastu k myšlenkové závažnosti těchto obrazů následuje část věnovaná devastaci zemského povrchu a „civilizaci“ jejího obyvatelstva. Bezproblémový tok zajímavých obrázků je doprovázen stejně bezproblémovou elektronickou hudbou, občas oživenou vpádem reálných zvuků.

Stejně jako Reggio (režisér) vybral si i Ron Fricke jako název filmu slovo z jazyka přírodního národa: baraka znamená v nářečí kmene Sufi štěstí, vůni, dech, ale i „esenci života, z níž pramení evoluční vývoj.

Mohlo by se vám líbit...